19

6 Mayıs 2013 Pazartesi


Nihayet şampiyonluk geldi. Bu yıl bir çok dönüm noktası, kırılma anı yaşadık. Elazığ'da penaltı kurtaran Melo, Ordu ve MİY maçlarındaki kritik geri dönüşler ve Terim'siz maçlarda kazanma alışkanlığı çok önemliydi. Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale giderken hep geriden geldik. Az kalsın Madrid'e de soluğumuz yetecekti ancak olmadı. 4. yıldızın son köşesini umarım önümüzdeki yıl tamamlamış olacağız. Gelelim bireysel performanslara : 

Muslera : Takımın en iyi 3 oyuncusundan birisi oldu. dünyanın en iyi 5 kalecisi arasında şuan rahatlıkla sayabiliriz buyıl ki eforunu. Satılırsa üzülürüm ancak 25 milyon € ve üstü tekliflere açık olmak lazım. Zira bu teklifle gelecek kulübü Muslera'da isteyecektir. O nedenle tutmak zorlaşacaktır.

Eboue : İyi bir bek bu açık. Ancak bazı sıkıntılar yaratmıyor değil. Bu yıl daha fazlasını verebilirdi. Satılırsa hiç üzülmem. Hala piyasası olan bir oyuncu zira.

Semih : Alt yapıdan bu kadar iyi oyuncular çıkarabiliyorsak ne mutlu bize. Takımın bel kemiği tek kelime ile. Geçen seneki hamle sorununu aşmış göründü bu yıl. Asla satılmamalı.

Dany : Aslında hızlı bir oyuncu ancak hızlı defans oyuncularının hamle hatası yapması genelde rastlanılan bir durumdur(Ör: İbrahim Toraman'ın ilk zamanları) tüm bunlara rağmen Semih ile uyumlu bir sezon geçirdiler. Pozisyon, pas ve hamle anlamındaki gelişim alanlarını tamamlarsa kadroda devamlı yer bulacaktır.

Riera : Bu yılın en çok gelişim gösteren oyuncuydu ancak fayda/maliyet konusunu Riera ismini her telafuzda dile getiriyorum. Riera kontratından birşeyleri 'feda' etmezse kendisinin feda edilmesi son derece doğru bir hamle olacaktır. maaş bütçesi için önemli bir adım olur. 2.9 milyon €'luk bir oyun oynamıyor kendisi. kaldı ki bu kontratı ne akla hizmet verdik orası da ayrı konu.

Sabri : Kontratında maç başına 3'lü çektirme primi olarak 25bin€ var gibi her maç sonu 3'lü yaptıracağına idmanda orta yapmayı bolca çalışmalı. Yoksa Terim kontenjanından takımda kalması bu şekilde çok kolay değil. Eboue'nin olası gidişinde Sabri ilk değil 2. tercih olacaktır sağ bekte.

Melo : Bu yıl ya kiralanmalı ya da uygun rakama alınmalı(kişisel fikrim yine kiralamaktan yana) Özellikle son 10 maçta ön liberonun bu takım için ne anlama geldiğini herkese iyice hissettirdi.

Selçuk : Bu takımın tek kelimeyle beyni, ruhu ve yerli 'Hagi'si. Hiç satılmasını istemediğim bir oyuncu ancak değerini bulursa ve kendisi de gitmek isterse olabilir.

Hamit : Bu yıl sadece direkten dönen toplarının yarısı içeri girmiş olsa ne kadar etkili bir orta saha olduğunu herkes çok daha net anlamış olacaktı. Ancak S04 maçındaki golüyle tura tutunmamızı sağlayan isim olmuştu. Yerinde hamleleri, asistleri ve her şeyden önemlisi adamlığı ile bu takıma daha çok şey katacak. Yeter ki toplar da kendisini sevsin.

Burak : Kral işte kardeşim adam. Daha önce ileride pres yapmayan Burak, deplasmandaki Bursa maçından sonra daha fazla asılmaya başladı ve kariyerini de ciddi şekilde ivmelendirdi. Öğrendiklerini saha yansıtarak piyasasını 2. yarı itibariyle daha da arttırdı. Satılmasından yana elbette kalmasından yanayım ancak su yolunu bulur ve iyi bir teklifle o da ayrılmak isterse elbette gidebilir.

Umut : İlk geldiğinde ilk yarıda gösterdiği kilit eforu açıkçası kendisinden beklemiyordum. Bu yönden baktığımızda çok önemli bir yük taşıdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bonservisi muhakkak alınmalı. 3.2 milyon €    normalde para değil kariyerli oyunculara ödediğimiz paraların yanında.

Drogba : Bir ruh transferi olduğunu yazmıştım daha önce. Hızından kaybetmiş olsa da, oyun zekası ve liderliği ile çok şey kattı bu takıma. Önümüzdeki yıl çok daha etkili olacaktır her kulvarda.

Sneijder : Sistemi değiştiren adam. Ciddi maç eksikliği nedeniyle hala tam randıman vermiyor. Gerçekten sezon başı kampında eski günlerine döner ve daha box-to-box oynarsa çok daha verimli olacaktır ancak hala Nuri-Sneijder takasında ısrarcıyım.

Ambrabat : Bonservisinin oyuncusu olmadığı çok aşikar. Çok şey vermedi ancak özellikle 2.yarılarda oyuna girdiğinde oyunu dikey oynamak istediğinde maçın kaderini değiştirecek bir potansiyele fazlasıyla sahip. Umarım çok daha verimli olur önümüzdeki yıl. Sezon sonu uygun rakama satılırsa da en çok ben sevinirim.

Emre : Özellikle Ambrabat transferi en çok onu olumsuz etkiledi. Oynadığı maçlarda çok daha fazlasını koymalı, bencil olmamalı. Bu takımın sol iç oyuncusuna ihtiyaç olduğunu benden iyi kendisi göremiyorsa sorun çok daha vahim. Kendisini bu yönde geliştirirse ve ikili mücadeleye daha çok girerse seneye bu takımda kalacak gibi.

Yekta : Bu yıl ki gelişimi çok iyiydi. Orta saha rotasyonunda ve Melo'nun yokluğunda bu takımda kalabileceğini açıkça kanıtladı. Umarım gelişimini sürdürüp önümüzdeki yıl bu yıldan çok daha rekabetçi olur.

Elmander : Maalesef bu yıl sakatlıktan dolayı geçen yıl ki eforunu göremedik. Muhtemelen yaşınınında ilerlemesiyle ve yabancı kontenjanındaki azalmayla beraber sezon sonu satılacak ya da kiralanacak. Piyasası olması nedeniyle PL ekiplerine bile rahatlıkla satılabilir.

Aydın Yılmaz : Bu yıl çok kötü oynadığını ifade edemeyiz. Aydın bu takımdan yıl sonunda gönderilirse bu tamamen kendisine bir şeyler katmamış olmasından kaynaklı olacak. Nihayetinde Florya'nın çocuğudur, kalırsa mutlu oluruz ancak gelişim kaydetmemesi nedeniyle giderse üzülmem.

Hakan : Bu yıl sakatlığı nedeniyle ve Riera'nın eforu nedeniyle oynayamadı tam anlamıyla. Muhakkak takımda kalacaktır. İyi bir tecrübe diyebiliriz kendisi için. Sorunsuz kişiliğini yaşının olgunluğuyla beraber takıma abilik yaparak kullanırsa takımda 5 yıl daha rahat oynar.

Gökhan Zan : Semih-Dany ve hatta Cris'in arkasında bu kadar sorunsuz bekleyip as oyuncu statüsüne yükselmesi ayrı bir teşekkür gerektirir. Takıma özellikle tecrübesiyle çok şey katacaktır. Muhtemelen emekliliğini Florya'da görecek ender adamlardan olacaktır.

Engin, Furkan, Çağlar, Ujfa ve yedek kaleciler : Bu yıl maalesef bu arkadaşlar ceza, sakatlık ve 1. pozisyondaki takım arkadaşlarının eforu nedeniyle forma giyemediler. Muhtemelen önümüzdeki yıl Eray dışında takımda da kalamayacaklar. Kattıkları değer için teşekkür edilip yollar ayrılacak gibi görünüyor.

0 Hayat Belirtisi: