Yeni Sezona Doğru

2 Mayıs 2013 Perşembe


Bu hafta sonu ligi matematiksel olarak bitirmek istiyoruz. Son 2 hafta derbi oynanacağından sadece prestij önemli. Açıkçası Fener'i deplasmanda yenerek şampiyon olmak çok daha keyifli olurdu. İçimde bu yıl Kadıköy'deki derbiden galip ayrılacağımızla ilgili ciddi bir inanç var. Sonrasında yeni sezonla ilgili bolca transfer haberleri okuyacağız. Alper'in transferinde son noktaya az kaldı. Sadece Melo için değil Selçuk'un olası gidişini de düşünürsek oldukça iyi bir alternatif olacaktır bu bölgeye. Pozisyon-pozisyon değerlendirelim, ancak yabancı limitine muhakkak dikkat edip oldukça fazla yerli isim telafuz edeceğiz. Malum 5 yabancı hakkımız varsa burada takımda kalma önceliği Drogba, Sneijder, Melo, Muslera ve Dany'de(Ambrabat) olmalı :

Kale : Muslera bu yıl çok iyi bir performans göstererek büyük kulüplerin radarına yakalandı. Açıkçası 25 milyon €'luk bir tekliften aşağısını ben asla kabul etmem. Maliyeti, Udinese ve kendi yetiştiği kulübe 12 milyon € + Lorik Cana olan futbolcu için en az 15 milyon €'ya katlanmışsan, 3-4 milyon € kar etmen seni kesmemeli. Gidecekse 25 milyon €'dan aşağısı asla olmamalı. Yedeklerinin çok başarılı olmadığını düşünürsek, ya Sinan Bolat ya da Onur Kıvrak olmamalı tercihin. Rotasyon için her 2 oyuncuyu da almalıyız. Sinan'ın kontratı biteceğinden sadece imza parası + yıllık ücret maliyetine katlanılacak olması Onur'un yanı sıra transfer edilmesi için oldukça cazip olur.

Defans : Özellikle solbekte Riera bu yıl geçen yılın üstünde bir bek performansı sergiledi ancak yıllık 2.9 milyon €'luk bir oyun oynadığını söyleyemeyiz. İspanya'dan talibi varsa muhakkak göndermeliyiz. Yerine Hakan Balta'nın alternatifi olması için bu yıl Sivas'la kontratı bitecek olan Hayrettin ya da Ordu'da kiralık oynayan Atila Turan düşünülebilir. Çağlar'a artık güvenmiyorum. Stoper için ise Serdar Taşçı(almanya dışına transfer maddesi 5 milyon € diyebiliyorum) ve Ömer Toprak'tan(en fazla 5 milyon €'ya rahatlıkla alınabilinir) en az 1 tanesi alınmalı. 2'si birden alınırsa Gökhan ve Dany'i beraber yollamak lazım ancak Gökhan iyi bir rotasyon sağlayacaktır. Ayrıca Ceyhun Gülselam'ı orta sahada değilde defansta denememiz konusunda ısrarcıyım. Sağbekte Eboue'nin bazı problemleri olduğu çok açık. Satıp iyi para kazanabiliriz rahatlıkla. Piyasası 3-4 milyon €'dan aşağı olmayacatır. Burada Sabri'ye hala çok güvenemiyorum açıkçası. BJK'da sözleşmesi bitecek olan İbrahim Toraman ya da Gençlerden yine sözleşmesi bitecek olab Cem Can mantıklı bir yerli alternatif olabilir buraya ya da Hamit/Sabri rotasyonu düşünülebilir. Ujfa malum yolcu.

Orta Saha : Muslera için ne yazdıysam Selçuk için de aynısını düşünüyorum. 25 milyon €'dan aşağıda geleni geri göndermek lazım, üstündeki tekliflerde gönderilebilinir. Melo ise son 5-6 maçtır çok temiz bir oyun oynuyor ancak 6.5 milyon € değilde en fazla 5 milyon €'ya işi bitirebilirsek çok güzel olur. Ayrıca Alper'de geldiğinde çok iyi bir iskelet olacak orta alanda. Ambrabat için 6 milyon € üstünde bir teklif gelirse satabilirsek ne ala yoksa mecburiyetten kalacak. Aslında kötü oyuncu değil ancak takım için daha fazla oyuna katılması en büyük gelişim alanı. Emre Çolak aslında takasta kullanılmamalı. İyi bir yerli bana kalırsa. Amrabat satılırsa kesinlikle kalmalı. Takımda sol ayaklı orta alan oyuncusu kalmayacak o giderse. Yekta ise oldukça iyi bir gelişme kaydetti bu yıl. Alper-Melo-Yekta, Selçuk'un olası gidişinde benim çok güvendiğim bir ratosyon olacağından çok fazla üzülmemi engelleyecektir. Keza Aydın, Eboue gider ve yerine sağbek alınmazsa Hamit/Sabri sağbek rotasyonunda sağ kanat için iyi ir alternatif olacaktır. Olmadı Kazım, neme lazım! Yiğit, Engin ve Culio'yu gönder gitsin. Sneijder - Nuri takası yapabilsek harika olur. Bu konuda şaka falan yapmıyorum. Sol ayaklı iç oyuncu lazım bu takıma. Erman Kılıç hakkında yazmıştım. Sola muhakkak yerli şart yoksa Robben kendi istese de gelemeyebilir kontenjan sorunu nedeniyle (gerçi kiralık formülüyle eldekileri kiralayarak da çözülür ya bu sorun).

Forvet : Umut muhakkak kalmalı. Fiyatı çok uygun, fazla çıngar çıkarmayalım, alalım kafamız rahat etsin. Drogba hız anlamında çok şey kaybetmiş gibi görünsede mental anlamda bu takıma oldukça fazla şeyler katıyor. Belki 2015'i de bu forma altında görebilir. Gelelim Burak'a. Muslera ve Selçuk için ne yazdıysam +5 milyon € daha ekleyerek yineliyorum dediklerimi. Giderse yerine Cenk Tosun alınmalı muhakkak. Sercan-M.Batdal falan ne varsa + biraz da para verip almalıyız. En az Alper transferi kadar önemli. Yabanco kontenjanı için Elmander'de gönderilmeli. Cenk'in gelmesi yerli rotasyonunu sağlar ve oldukça kaliteli bir yerli. Ben Burak'tan aşağıdakalacağına inanmıyorum. Sadece Antep'te biraz daha kana oynuyor, olay bu.

Son tahlilde; benim kadromda transfer piyasası olan Elmander, Eboue, Burak, Selçuk ve Muslera'dan yaklaşık 85-90 milyon €'luk süper bir gelirle yabancı transferinde hareket alanı sağlayıp(Robben gibi) genç ve tecrübeli Türk oyuncularla kadroyu oluşturmak var. Yukarıdaki yazıda alınabilecek isimlerin maliyeti en fazla 40-45 milyon € olacaktır(rakamın yarısı Robben'in bonservisidir). Ayrıca maaş bütçesi de oldukça düşecektir. Finansal anlamda çok daha rahat olacaktır kulüp.

0 Hayat Belirtisi: