Galatasaray'da Transfer Bitmez Sendromu ve Hoşgeldin Sneijder

26 Ocak 2013 Cumartesi

Pastanın çileği de eklendi ancak hala pandispanyanın doğru oturduğunu ve pastanın görünümünü bozduğunu ifade edebiliriz. Artık sezon sonu Melo'nun akıbetiyle box-to-box oynayabilecek defansif özellikleri baskın bir orta saha lazım. Mümkünse Emre Belözoğlu gibi sol iç oynayan birisi daha kalıcı bir çözüm sağlar. Devşirme Riera ve Hakan'ın yerine gerçekten ideal bir solbek şart. Bununla Riera'nın fayda-maliyetine bakarak gönderilmesi kadar doğal bir süreç olamaz. Stoper'e ise kesinlikle yerli şart. Serdar Taşçı ve Ömer Toprak toplamda 15.000.000 €'ya alınabilinse bile anca kapatır buradaki ihtiyacı. Özellikle Muslera'nın geleceğini İngiltere ve İspanya'da olacağını düşünmek pek hayalcilik olmaz. Bu nedenle Sinan Bolat sözleşmesinin de Haziran'da biteceği düşünülerek şimdiden transfer edilirse çok makul bir transfer olur.

Gelelim devre arasına, Sneijder nihayet imzayı atabildi. Ancak sadece forvet arkası ya da merkez orta saha da yapabilme gibi dar bir alanda sıkışmış pozisyon opsiyonları nedeniyle yukarıda da belirttiğin sol iç oyuncuya ihtiyaç var. Keşke Nuri Real'den kiralanabilinseydi muazzam olurdu ancak olacak gibi de değildi açıkçası. Burada transfer ile çözümlenemeyecekse Emre Çolak'ı buraya bir şekilde adapte edebilmeye çalışmalıyız. Sözleşmesi bitecek olan Erman Kılıç'ta bu bölgeye düşünülebilir. Neden ama? Sniejder'in dar pozisyon opsiyonları bizi ya baklavavari 4-3-3 oynatacak ya da Umut'un yerine Ambrabat tercihi ile 4-2-3-1'e dönebiliriz ancak bu dönüşümde 1 yabancının dışarı çıkıp 1 yerlinin onun yerine dahil olması gerekiyor. En makul çözüm Riera - Hakan değişimi gibi duruyor. Yabancı sayısı düşecek ancak yabancı sayımızın BJK ve Trabzon kadar yükselmiş olması yerli rotasyonunu da maalesef daraltıyor. Bu nedenle yazın bolca defansa ve ortaya yerli transferi göreceğiz. Zira kadroda oynamayan Baros dahil 10 yabancı var. Baros,Ulfa ve kiralık Melo Haziran'da sözleşmeleri bitince, 7'ye düşecek bu rakam. TFF'nin kademeli olarak kadrodaki yabancı sayısını önümüzdeki yıl 6'ya, sonraki yılla beraber 5'e düşeceğinden planların da buna göre yapılması şart.

Gelelim Sneijder'e; gerçekten bu kadar elit bir oyuncuyu kadromuza kattığımız için mutluyum. Özellikle uzaktan şutlarıyla ve asistleriyle muhakkak büyük bir katkı sağlayacaktır. Bir üst paragrafta de bahsettiğim gibi sistem bu nedenle değişkenlik gösterecek ancak Sneijder ortada ofansa yönelik de oynayabileceğinden yine 4-4-2 sistemini de oynayabiliriz. Buraya o yüzden çok takılmıyorum. Bence Sneijder umulandan daha çabuk form tutacaktır. Hatta BJK maçında ise muhakkak 2. devre sonradan oyuna alınacağını ve özellikle skora etki edeceğine inanıyorum. Bu sezon çeşitli turnuvalarda 10 kez formasını giydiği Inter'de bile 2 gol 5 asist performansı ile oynayan birinin Süper Lig gibi daha alt bir lig'de daha da üst düzey performans sergilemesi içten bile değil. İlerleyen yıllarda Hagi'nin yerini alabilmek için onun bize yaşattığı duyguları yaşatması gerekli.

0 Hayat Belirtisi: